Na každý typ cyklistiky je vhodný iný typ tretier – od cestnej a horskej cyklistiky cez cyklokros až po cyklistické indoorové trenažéry a triatlon. Každý typ tretier má mierne odlišné vlastnosti, aby čo najlepšie vyhovovali zamýšľanému účelu.
Silniční tretry
Silniční tretry nabízejí nejlepší přenos energie, neboť mají nejtužší podrážky a nejširší kufry. Běžně jsou kompatibilní s tříšroubovými kufry a pedály. Chůze v nich je obtížná, neboť kufry vyčnívají z podrážky. Silniční tretry jsou pro vás ideální, pokud jezdíte na silnici a netrávíte mnoho času chůzí mimo kolo. Tento typ cyklistické obuvi používají triatlonisté.
Vybírat v silničních tretráchNejprodávanější silniční tretry
Tretry na horská kola
MTB tretry mají tuhé odolné podrážky s výstupky, které poskytují trakci v drsném terénu. Rovněž mají zapuštěné 2šroubové kufry, takže se v nich snáze chodí. Možnost chůze v MTB tretrách je výborná vlastnost, zejména když narazíte na úseky trailu, které se musí vyšlápnout. Jezdci na štěrku a závodníci často sahají po těchto univerzálních tretrách.
Vybírat v MTB tretráchNejprodávanější MTB tretry
Tretry na cyklokros
Cyklokrosové tretry jsou MTB tretry s dírami v podrážce, kam lze nainstalovat hroty pro extra trakci při běhu a přeskoky přes překážky. Při cyklokrosu se určitá doba tráví mimo sedlo, kdy je nutné vyběhnout příkrý kopec či překonat překážky. Tato zvýšená trakce pak přijde velmi vhod.
Vybírat v cyklokrosových tretráchNejprodávanější cyklokrosové tretry
Tretry na indoorovú cyklistiku
Tretry na indoorovú cyklistiku majú zvyčajne podrážky s priľnavým vzorom a zapustené dvojskrutkové kufre, aby sa v nich dalo dobre chodiť, podobne ako tretry na horský bicykel. Zvyčajne si ich môžete požičať vo fitnescentre, ale ak máte doma trenažér Peloton, určite sa poobzerajte po 3-skrutkových tretrách na cestný bicykel.
Najpredávanejšie tretry na indoorovú cyklistiku
Jaký je rozdíl mezi nášlapnými neboli bezklipsnovými tretrami a tretrami s plochou podrážkou?
Dnes se nejběžněji používají nášlapné neboli bezklipsnové tretry. Označení bezklipsnové (clipless) je v angličtině mírně zavádějící, neboť se tyto tretry zacvakávají (clip into) do pedálů. Říká se jim tak proto, že nepoužívají klipsny, tj. klece, které vídáte na plochých pedálech. Před vynálezem bezklipsnového systému se používala silniční obuv s plochou podrážkou s klipsnami na špičky. Obuv s plochými podrážkami se nyní předně používá v horské cyklistice. Některé společnosti je však nadále vyrábějí výlučně na silniční cyklistiku. Bezklipsnové tretry fungují na bezklipsnových pedálech a boty na ploché pedály pak na platformách (plochých) pedálech.